Desatero pro rodiče

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku, nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí a chodí do ní rádo. Vyhněte se negativním popisům, např. "Tam tě naučí poslouchat." ...
2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje. 
3. Veďte dítě k samostatnosti, zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod. 
4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Nikdy školkou dítěti nevyhrožujte! Vyhněte se výhružkám typu : "Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne. "
5. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Ovšem neodcházejte ani na rychlo ani tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem. 
6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšovou hračku). 
7. Plňte své sliby! Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. 
8. Zbavit dítě jeho úzkosti znamená zbavit se současně své úzkosti.  Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. 
9. Za pobyt dítěte ve školce neslibujte dítěti odměny předem.  Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu nedostane. 
10. Promluvte si ve školce o možnosti postupné adaptace Vašeho dítěte. 

Školka Gatemáček

Průmyslová 2503/2, 680 01 Boskovice

Napište nám